Miskolci Egyetem
A Miskolci Egyetem Energia- és Minőségügyi Intézete évtizedek óta kutatja a tüzelőberendezések légszennyező kibocsátását. Az egyes légszennyezőkkel a légkörben lejátszódó folyamatokat pedig azok forrásának azonosítása végett vizsgálja.
Korábbi pályázati munkák:
- Hulladék energiahordozók környezetkímélő eltüzelésének elméleti alapjai (OTKA T 029199).
- Karbon tartalmú légköri szennyezők eredetmeghatározása (FKFP 0083/2001).
- Légköri korom eredetmeghatározása szerkezetvizsgálat alapján (OTKA F 035218).
- Biogáz-földgáz vegyestüzelés égési folyamatainak vizsgálata, különös tekintettel a légszennyező gázalkotókra (OTKA 2040064).
Ipari megbízások:
- Korundolvasztó kemencék kiporzásának csökkentése.
- Erőműi folyamatos poremisszió monitoring rendszer vizsgálata.
- A NOx kibocsátás forrásai és csökkentési lehetőségei nagy hőmérsékletű technológiáknál.
- Kokszoló kemence tüzeléstechnikai vizsgálata a légszennyezők keletkezésének csökkentése céljából.
Bővebben: uni-miskolc.hu
A HungAIRy LIFE integrált projektben megvalósuló akciók
Miskolc és Kaposvár nagy felbontású PM monitoring hálózat előkészületei és Miskolc és Kaposvár nagy felbontású PM monitoring hálózat (egymásra épülő akciók)
Az akció célja a PM10 szennyezés csökkentéséhez szükséges intézkedések előkészítése a levegőminőség nagy felbontású mérésével Miskolcon és Kaposváron.
A mérőrendszer felállítása Miskolcon és Kaposváron 60 (Miskolc), illetve 20 (Kaposvár) kisebb levegőminőség-mérő eszköz telepítését jelenti, amelyek eloszlása a városok teljes területét lefedi. A szenzorok és az adatgyűjtő rendszer alacsony költségű és alacsony energiafelhasználású modulokból fog állni. A mért adatok pontossága rosszabb lesz, mint ami nagyobb műszerekkel elérhető, de megfelelő kalibrációval ezek a szenzorok is kielégítő minőségű adatokat szolgáltatnak a helyi problémák feltérképezéséhez és a projekt által kitűzött célok eléréséhez.
A mérőműszereket helyi állami intézmények, vállalatok és egyéb befogadók területén helyezzük el. A műszerek a mért adatokat a központi szerver adatbázisába továbbítják, ahol az adatok validálása, kiértékelése, tárolása és archiválása történik.
A szennyezettségi állapot értékeléséhez elengedhetetlen a meteorológiai paraméterek figyelembevétele, ezért két meteorológiai állomást is felállítunk, amelyek a legfontosabb időjárási tényezőket mérik.
A lakosságot honlapon, telefonos applikáción és egyéb köztéri megjelenítési felületen keresztül szeretnénk tájékoztatni a PM10 szennyezettség mértékéről és ellátni az ehhez kapcsolódó információkkal, tanácsokkal, figyelmeztetésekkel.