„Úton a tisztább levegőjű Európa felé” - Sikeresen zárult a 2. nemzetközi konferencia a légszennyezettségről
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2024. szeptember 25-26-án rendezte meg második nemzetközi konferenciáját a légszennyezettségről „Úton a tisztább levegőjű Európa felé” címmel. Az eseményen szakértők, szakpolitikai döntéshozók és kulcsfontosságú érdekeltek vettek részt Európa több országából, hogy megvitassák a légszennyezés kritikus kérdéseit, illetve megosszák egymással a levegőminőség javítására vonatkozó legjobb gyakorlatokat és megoldásokat.
Széles körben ismert tény, hogy a légszennyezettség a legjelentősebb környezetegészségügyi kockázat Európában, emellett jelentős hatással van az éghajlatra is. Bár a legfontosabb légszennyező anyagok koncentrációjának csökkentése terén történt előrelépés, a legújabb iránymutatásoknak való megfeleléshez a jövőben is szükség van a kibocsátások további csökkentésére a különböző ágazatokban.
A HungAIRy által szervezett első nemzetközi konferenciára 2021. november 9-10-én került sor, 88 résztvevővel, 20 előadással, plenáris ülésekkel és négy e-poszterrel.
Az idei rendezvényen három nyitóbeszéd hangzott el:
Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára hangsúlyozta, hogy a légszennyezettség nem ismer határokat, és a kibocsátó források mellett távolabbi régiókat is érint.
„A levegőminőség javítása közös európai és globális kihívás, amely minden országtól erőfeszítéseket igényel” - jelentette ki.
Bemutatta a HungAIRy projekt legfontosabb kezdeményezéseit, mint például a kaposvári és miskolci PM monitoring hálózatot, az öko-menedzser hálózatot és a lakossági tudatosság növelésére irányuló erőfeszítéseket. Emellett részletezte a magyar kormány levegőminőség javítását célzó intézkedéseit, köztük a Zöld Busz Programot, a lakásfelújítási ösztönzőket és az e-mobilitás elterjesztését.
Az államtitkár kiemelte a „Kölcsönkapott levegő” projektet is, amely egy hazai, általános iskolásoknak szóló figyelemfelkeltő kampány, ami 2023-ban indult, 15 helyszínen, több mint 2000 diák részvételével. Ezt a kezdeményezést – amely a fiatalokat a légszennyezéssel kapcsolatban oktatja – kiterjesztették a középiskolákra is, így további több mint 1200 diákot érnek el.
Szanka Gábor, a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgálat vezérigazgatója a Meteorológiai Szolgálat országos és a projektben betöltött szerepéről beszélt, emellett elmondta, hogy a HungAIRy projekt koordináló kedvezményezetti feladatai – a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.-től a tevékenységet átvéve– 2024 januárjától a HungaroMet Környezetvédelmi Igazgatóságán belül kerül ellátásra.
Kiemelte a vállalat elsődleges szerepét az időjárás-előrejelzések és a környezetvédelmi szolgáltatások – különös tekintettel a levegőminőségre – terén. HungaroMet Nonprofit Zrt..A HungaroMet látja el az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat működtetésével kapcsolatos feladatokat, valamint konszolidálja a levegőminőségi adatokat és a környezetvédelmi szolgáltatásokat, beleértve a HungAIRy projektet is:
„Örülök, hogy a HungAIRy projekt kollégái itt vannak, együtt a mérési oldalon és a környezetvédelem más területein dolgozó elkötelezett emberekkel.”
Guido de Wilt, az Európai Bizottság politikai tisztviselője elmondta, hogy ennek a napnak történelmi jelentősége van, hiszen egybeesik az új Európai Bizottság munkájának megkezdésével. Nyomatékosította az új levegőminőségi irányelv fontosságát, és hangsúlyozta, hogy a konferencia időszerű áttekintést nyújt a folyamatban lévő projektekről. Emellett kiemelte a disszemináció és a nemzetközi együttműködés értékét.
A megnyitó beszédeket követően a plenáris ülés két kulcsfontosságú előadással kezdődött:
- Guido de Wilt: „A legfontosabb szakpolitikai aktualitások: Az új irányelvben való eligazodás”
- Stijn Janssen, a VITO programvezetője: „ATMOSYS: Modellezési eszköztár az új levegőminőségi irányelv végrehajtásának támogatására”
A konferencia két szekcióval folytatódott, amelyeken tíz előadás hangzott el az európai LIFE integrált projektekről (HungAIRy, Małopolska, Silesia Blue Sky, PREPAIR, Clean Air), levegőminőségi tervekről, kibocsátás-csökkentő intézkedésekről, levegőminőségi előrejelzésekről.
A második napon két további ülésen nyolc előadás hallgathattak meg a résztvevők, többek között az AQ-WATCH eszköztárról, a nitrogén-dioxid-kibocsátás egészséghatásairól és a fatüzelésű kályhák tesztelési protokolljáról.
A konferencián 11 országból összesen 18 előadás hangzott el, a résztvevők és előadók Belgiumból, Bosznia-Hercegovinából, Bulgáriából, Németországból, Görögországból, Magyarországról, Olaszországból, Írországból, Lengyelországból, Szerbiából és Szlovákiából érkeztek. Az online rendezvényen az első napon 106, a második napon 57 résztvevő vett részt.
A HungAIRy LIFE IP által szervezett kétnapos konferencia átütő sikert aratott, a résztvevők pedig hangsúlyozottan kiemelték a tudásmegosztó platformok fontosságát a tiszta levegővel kapcsolatos európai kezdeményezések támogatásában.
A prezentációk itt elérhetőek.
A prezentációkhoz tartozó absztraktok pedig itt találhatóak.