Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye megyei jogú városa Szolnok, amely az Alföld szívében, Budapesttől 100 km-re, a Tisza partján, a Zagyva folyó torkolatánál helyezkedik el. Lakóinak száma (a 2022. évi népszámlálási adatok alapján): 66 426 fő.
A városnak nagy múltra visszatekintő történelme van. Már a csiszolt kőkorszak (neolitikum) végén is éltek emberek Szolnok közelében a kanyargó Tisza mellékén. A város I. (Szent) István idejében 1030 körül vált ismertté, amikor az uralkodó az újonnan szervezett ispánság központjává tette.
A Tisza és a Zagyva által körülvett, védett magaslaton épült ki az ispánsági vár, amely nevét Zounok ispánról kapta, aki egyben a megye névadója is lett. Zounok ispán 1046-ban Gellért püspök védelmében halt mártírhalált Budán, a Kelen-hegyén: a mai Gellért-hegyen. Ez a vár védte a fontos úthálózati csomópontot és a tiszai átkelőhelyet.
A várost 1075-ben említik először I. Géza garamszentbenedeki alapítólevelében, Zounok alakban. Kiemelkedő ispáni, majd megyeközpont volt. 1552-ben került török kézre, amikor valószínűleg kiütéses tífuszjárvány pusztított a várvédők között és Nyáry Lőrinc várkapitánynak nem volt más választása, mint feladni a várat. Így Szolnok szandzsákszékhely lett, ennek köszönhetően 1562-ben itt épült meg Magyarország első állandó fából készült Tisza hídja, amelyen kulcsfontosságú kereskedelmi utak haladtak keresztül. Ennek a hídnak néhány megmaradt cölöpe alacsony vízállásnál még ma is látható. 1685-ben foglalták vissza a várat a törököktől, a Rákóczi-szabadságharc alatt még újjáépítették, de sajnos a 19. század elején végleg lebontották.
Szolnoknak kiemelkedő természeti adottságai vannak. A város és térsége igen gazdag élővizekben, de a Tisza és a Zagyva holt ága is bővelkedik természeti értékekben. Ez a varázslatos környezet ragadta meg August von Pettenkofen osztrák festő figyelmét, aki az 1848-49-es szabadságharc idején, mint hadi-rajzoló járt Magyarországon és 1851-ben Szolnokra is eljutott. Lenyűgözte a táj szépsége és az itt élő emberek kedvessége, ezt hirdette szerte Európában. Rendszeresen visszatért alkotni és magával hozta a külföldi és magyar származású festő barátait is. Nem is véletlen, hogy ebben a gyönyörű környezetben, az egykori vársziget helyén nyitotta meg kapuit 1902-ben Magyarország legrégibb művésztelepe, amelyen olyan csodálatos művészek alkottak, mint Aba-Novák Vilmos, Chiovini Ferenc, Koszta József, Zádor István, Fényes Adolf, vagy Bernáth Aurél. A szépen fejlődő virágzó város most is kedvelt helye az alkotni vágyó embereknek, és országos szinten elismerik szépségeit.
Bővebb információ: https://info.szolnok.hu/
A LIFE IP HungAIRy című integrált projektben megvalósuló akciók
A LIFE-IP HungAIRy című projekt keretében Szolnokon egy új, moduláris Intelligens Közlekedési Rendszer első elemei valósultak meg valósidejű, automatikus forgalomszámláló rendszer kialakításával a város közlekedés szempontjából releváns csomópontjaiban. Az automatikus forgalomszámláló rendszer valós idejű forgalmi adatainak szakmai modellezésével – az egyes útvonalak áteresztő képességének növelésével, illetve csökkentésével, továbbá esetleges forgalmi rendjének változtatásával – a járműforgalom hatékonyabb levezetése valósulhat meg a rendszer teljes kifejlesztését követően.
A rendszer 17 db optikai (infravörös) érzékelős helyszínt foglal magában (SIM kártyás adatkapcsolattal). A tervezett rendszernek – előremutatóan a városi ITS rendszer irányába – torlódásdetekció is része lesz, mellyel beazonosíthatóak a szűk keresztmetszetek, és forgalomszervezési javaslatok fogalmazhatóak meg. A mért adatok alapján módosítható lesz nemcsak a közlekedési lámpák beállítása, hanem tényadatokon és szimuláción alapuló közlekedési csomóponttervezés is megvalósulhat a jövőben, mely nemcsak a kereszteződés-kialakítást segítené, hanem a jelenlegiek átszervezésével történhetne az optimalizáció.
A pilot-projekthez kapcsolódóan a városban több helyen kiépítésre kerül folyamatos levegőminőségi mérőállomás a szállóporra és a nitrogén-oxidokra vonatkozóan.
A pilot projekt része a SzolnokAIR applikáció fejlesztése, mely tervezetten a SzolnokApp (már meglévő városi információs) applikáción belül lesz elérhető, és információt szolgáltat az aktuális levegőminőségről.
A projekt keretében létrehoztunk egy Ökomenedzser tanácsadói irodát, ahol pályázati és környezetvédelmi tanácsadás és tájékoztatás folyik. Ez is része a helyi szemléletformálásnak, tájékoztatásnak, amely rendezvényeken, konferenciákon való részvétellel, előadások megtartásával, ismeretterjesztő anyagok elkészítésével és előadásával történik.
Rendszeres szemléletformálás folyik az iskolákban, továbbá az egyéb városi és környező településeken tartott rendezvényeken is. A témakörök – a projektpartnerekkel összehangolva, valamely tematika köré csoportosítva – többek között: környezetbarát tüzelés, tiszta levegő, komposztálás. Ezekhez a témákhoz kapcsolódóan az állatvédelem területei is szóba kerülnek.
Szeretnénk Szolnok levegőminőségének javítását elérni, ezért első körben előadásokkal próbáljuk meg felhívni a figyelmet a kerti hulladék égetésének veszélyeire, és ezzel szemben a komposztálást próbáljuk népszerűsíteni.
A nyilvánosság hatékonyabb tájékoztatása, a környezetvédelmi tudatosítás elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy eredményeket tudjunk elérni egy olyan problémának a megoldásával, amely már az a 24. órában van.
Bővebb információ és kapcsolatfelvétel: ecomanager [at] ph.szolnok.hu (ecomanager[at]ph[dot]szolnok[dot]hu)