Biciklizzen télen is - Tanácsok a téli kerékpározáshoz

Ahogy beköszönt a tél és hozza magával a hűvös, friss levegőt, a kerékpáros kalandoknak is folytatódniuk kell! A csillogó, fagyos tájak és a hóval borított utak csendje varázslatos élményt adhat az egész családnak. Igen, vannak nehézségei, mint a hideg, a jég, a rövidebb napok, de a megfelelő előkészületekkel és hozzáállással a téli kerékpározás biztonságos, izgalmas és fantasztikus módja lehet a mozgásnak és a közös időtöltésnek.

 

Az alábbi cikkben megpróbálunk jó tanácsokkal szolgálni, hogy mi mindenre kell figyelni a téli kerékpározás közben, vagy a csúszós, latyakos utakon. Az írás nem a profi bringásoknak szól, hanem azoknak, akik kacérkodnak a téli kerékpározás gondolatával.

A téli biciklizés nem sokban különbözik a nyáritól: a kerékpár télen is a legegyszerűbb, leggyorsabb közlekedési eszköz az átlagos, városi távokon, de hosszabb utakon is a legmegbízhatóbb útitárs. A hazai köztudat szerint „télen nem lehet kerékpározni”, mert „elcsúszunk, átfázunk, nagyon veszélyes” stb. – ez azonban nem teljesen igaz; maximum csak a kerékpáros ismeretek és a gyakorlat, az edzettség hiányzik hozzá, illetve egyszerűen nincs benne a kultúránkban. Tény, hogy a kerékpározáshoz nem éppen a téli időjárás a legmegfelelőbb, de ettől függetlenül mégis sokan felülnek a bringára ilyenkor is.

Európa északi és nyugati országaiban teljesen természetes, hogy télen is használják a kerékpárokat. Hollandia és Dánia óceáni éghajlatának hideg, szeles, esős telein, és a tajgán, Finnország kemény, havas tájain sem állnak le a kerékpárok, hiszen közlekedni télen is kell. A téli kerékpáros közlekedés az utóbbi 20 évben kezdett megjelenni Magyarországon, miután egyre több kerékpárút létesült hazánkban is.

Nézzünk néhány fontos tanácsot, amiket érdemes megszívlelni a téli bringázáshoz!

Első a biztonság   

A téli terep akár kiszámíthatatlan is lehet. Az elsődleges szempont mindig a biztonság! Fontos tesztelni, próbálgatni, megtanulni, hogy hogyan kell a biciklit kezelni a jeges és nedves utakon.

Érdemes észben tartani azt is, hogy csúszós útviszonyok között az autók féktávolsága is jelentősen megnőhet, valamint azt, hogy a látási viszonyok sokkal rosszabbak lehetnek. Korán sötétedik és később világosodik, a köd pedig minden napszakban erősen lecsökkentheti a látótávolságot. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy a világítás kifogástalanul működjön és a fényvisszaverő eszközöket se fedje kosz és sár.

Közlekedési tanácsok

  • járjon csomagtartóval, sárvédővel felszerelt bringával
  • kerülje a hirtelen irányváltoztatásokat és haladjon a kijelölt kerékpárutakon
  • csökkentse a sebességet
  • a kanyarokat lassabban, ívesebben vegye be, ne döntse meg a kerékpárt
  • tartson nagyobb követési és féktávolságot
  • figyeljen arra, hogy ne menjen jégre és vastag hóba, mert az eltérítheti a kerekeket
  • induljon korábban és inkább tekerjen lassabban a szokásosnál
  • stabilan tartsa a kormányt
  • finomabban, fokozatosan fékezzen, használja mindkét féket

A biciklik felkészítése

Készen állnak a biciklik a hidegebb idővel járó körülményekre? Ellenőrizze a gumiabroncsok mintázatát! A széles barázdák nagy előnye a jobb öntisztulás. A jég, a hókása és sár – ami hajlamos megtapadni a kerekek barázdái között – igazán veszélyessé teheti a téli tekerést. A szélesebb, durvább bordák között kevésbé ragadnak meg ezek, így kevesebb lesz a veszélyes helyzet. Szereljen fel sárvédőket, hogy elkerülje a latyak felfröccsenését és győződjön meg arról, hogy a fékek is rendben vannak. Ellenőrizze a mozgó alkatrészeket, tartsa karban, zsírozza át őket, mert ez létfontosságú a nedvesség és a hideg elleni védekezésben.

Láthatóság és világítás

Mivel hamarabb sötétedik, annál nagyobb figyelmet kell fordítani arra, hogy jól láthatóak legyünk; csakúgy, mint nyáron. Kötelező a bringákon az erős fényű első és hátsó lámpa, és érdemes megfontolni a kerekekre vagy vázakra felhelyezhető fényvisszaverő csíkok vagy prizmák felszerelését is. Használjon láthatósági mellényt! Húzzon világos színű ruhát, legyen minél láthatóbb!

Öltözködési tanácsok

A téli kerékpározás során a legfontosabb, hogy úgy tartsa magát melegen, hogy közben megfelelő és kényelmes legyen a ruházata. Fontos, hogy ne vastagon, hanem „okosan”, rétegesen öltözködjön és védje ízületeit a menetszéltől.

Alapszabály, hogy ne öltözzön túl, mert ha nagyon megizzad, akkor a várakozás alatt könnyedén megfázhat. Ajánlott, de nem szükséges kerékpáros öltözéket vásárolnia, viszont ebben az esetben az utcai ruházatát ki kell egészítenie a megfelelő védelemmel. Az izzadás csökkentése miatt szerezzen be olyan speciális ruházatot, ami elvezeti a nedvességet, viszont fontos, hogy legyen olyan réteg is az öltözékben, ami szigetel és melegen tart. A külső réteg pedig legyen szél- és vízálló, amely véd a környezeti elemek ellen.

Védje az ujjait is: húzzon szigetelt kesztyűt, illetve meleg sapkát, térdvédőt vagy hőszigetelő zoknit. Emellett biztosítsa azt is, hogy a dereka is melegen legyen. Figyeljen oda arra, hogy a ruházata fedje a testrészeit. A szemüveg véd a hideg széltől, a napellenzős sapka pedig a hóesés ellen nyújt biztonságot.

Étel és ital

A hidegben végzett fizikai tevékenységek során az emberi szervezetnek több energiát kell fordítania a hőveszteség fedezésére, emiatt szükséges a szénhidrát rendszeres és megfelelő mennyiségű pótlása. Ami az italt illeti, a magasabb szénhidrát tartalommal rendelkező hipertóniás és izotóniás italok a legjobbak.

Egészség és hidratáltság

Ne hagyja figyelmen kívül a hidratáltság és a táplálkozás fontosságát a téli túrák során! A hideg időben is kulcsfontosságú a hidratáltság fenntartása. Mindig vigyen magával meleg italt hőtartó palackban és kortyolgassa rendszeresen! Csomagoljon energiadús snackeket, mint például dióféléket, aszalt gyümölcsöket vagy zabszeleteket. Ezek könnyen fogyaszthatóak útközben, és biztosítják a szükséges „üzemanyagot” a téli kalandokhoz. Figyeljen arra is, hogy a kekszet és az energiaszeleteket olyan helyre tegye a kabátjában, ahol nem fagynak meg!

Egészség és hidratáltság

Ne hagyja figyelmen kívül a hidratáltság és a táplálkozás fontosságát a téli túrák során! A hideg időben is kulcsfontosságú a hidratáltság fenntartása. Mindig vigyen magával meleg italt hőtartó palackban és kortyolgassa rendszeresen! Csomagoljon energiadús snackeket, mint például dióféléket, aszalt gyümölcsöket vagy zabszeleteket. Ezek könnyen fogyaszthatóak útközben, és biztosítják a szükséges „üzemanyagot” a téli kalandokhoz. Figyeljen arra is, hogy a kekszet és az energiaszeleteket olyan helyre tegye a kabátjában, ahol nem fagynak meg!

 

A családi téli kerékpározás örömteli élmény lehet. A megfelelő felszereléssel, biztonsági intézkedésekkel és kalandvágyó szellemmel hosszan tartó emlékeket teremthetnek együtt, és a hidegebb hónapokban is élvezhetik a kerékpározás egyedi szépségét, a szabadság érzését, valamint a várostól távoli környezetben a friss levegőt.

Öltözzön fel, készítse elő a biciklijét és induljon el egy téli kalandra!